Автор тексту: Кибитов А.А., Переклад: Львов О.О.

Музичні галюцинації - це різновид слухових галюцинацій, при якої пацієнти чують мелодії або пісні при відсутності слухових стимулів.  Музичні галюцинації самі по собі не мають діагностичного значення.  Проте, цей незвичайний феномен може зустрічатися при різних психіатричних і соматичних розладах.

Музичні галюцинації були вперше описані Ballinger в 1846 р З тих пір в літературі описано не менше 500 випадків музичних галюцинацій, що дозволяє розцінити цю психопатологію як рідкісну. На відміну від інших форм слухових галюцинацій, музичні для більшості пацієнтів є приємним досвідом.  В одному з клінічних випадків, описаних Doluwerra et al., пацієнтка чула релігійні пісні, знаходила в них розраду і шкодувала про розпочатому лікуванні, позбавивши її цих приємних переживань.

Галлюцинаторная музика часто є приємною для пацієнтів ще й через те, що має особливе значення для них і викликає приємні спогади.  Weerasundra et al.  повідомляють про пацієнта, чути мелодію, яка грала на його весіллі 50 років тому.  У клінічному випадку, описаному Doluwerra et al., Пацієнтка чула пісні популярного співака, які часто слухала в дитинстві.  Той факт, що музичні галюцинації мають особистої значимістю і викликають задоволення, породив суперечки про справжню природу цього феномена.  Наприклад, Keshavan et al.  в 1992 році висловив припущення, що музичні галюцинації з'являються через спогади, які пацієнтам важко забути.

 Однак інші автори, наприклад, Weerasundra et al.  наполягають на тому, що даний феномен є саме істинної галюцинацією.  Відомо, що музичні галюцинації супроводжують захворювання, мають різну етіологію. 

Найбільш поширеними причинами є порушення слуху, розлади психотичного спектра, різні "органічні" розлади, такі як, епілепсія, новоутворення мозку, черепно-мозкові травми, енцефаліт, розсіяний склероз, а також інтоксикація деякими препаратами.  Golden et al.  в 2015 році ідентифікували причини музичних галюцинацій на вибірці, що складається з 393 пацієнтів, що зазнали даний феномен.

 Було показано, що 39% даних пацієнтів мали психіатричний діагноз, 25% - неврологічний, а у 15% так і не була знайдена ясна причина.  Є ряд повідомлень про виникнення музичних галюцинацій в рамках так званого слухового варіанти синдрому Шарля-Бонні.  Пошкодження слухових трактів на будь-якому з рівнів призводить до порушення слуху і може викликати музичні галюцинації.  Однією з версій, які намагаються пояснити виникнення галюцинацій у глухих пацієнтів, є наявність у них феномена «коркового вивільнення» (release phenomenon).  Відповідно до цієї теорії, що виникає внаслідок глухоти сенсорна депривація слуховий кори приводить до спонтанної активності в слухових шляхах, що і викликає музичні галюцинації.

Даний феномен також може бути обумовлений структурними ушкодженнями головного мозку, особливо скроневих часток.  Висловлювалися припущення, що музичні галюцинації виникають частіше при ураженнях недомінантної скроневої частки, так як саме вона пов'язана зі сприйняттям музики.  Однак в більш сучасних дослідженнях дана гіпотеза латералізації заперечується.

 Музичні галюцинації рідко зустрічаються при первинних психотичних розладах.  У дослідженні, проведеному Golden et al.  в 2015 році, було показано, що у більшості психіатричних пацієнтів з музичними галюцинаціями була діагностована депресія або біполярні розлади.

 Шизофренія була діагностована лише у 2% пацієнтів.  Музичні галюцинації, з'являються під час психозів, на відміну від викликаних іншими причинами, часто мають неприємну чуттєву забарвлення.  Інформації, присвяченій лікуванню музичних галюцинацій, зараз не так багато.  У більшості випадків музичні галюцинації зникають при терапії основного захворювання.

Неодноразово показано, що прояви слухового варіанти синдрому Шарля-Бонні зникають при поліпшенні слуху.

 Повідомляється також про успішні випадки зникнення музичних галюцинації при терапії основного захворювання антидепресантами або антипсихотиками і навіть при використанні ноотропів.  В літературі все ще є мало відомостей про це дивовижному феномені.  Необхідні майбутні дослідження етіології, нейробіології і лікування цієї рідкісної, але унікальною психопатології.

Оригінальний текст: Новости психиатрии и нейронаук. СМУ РОП: SMU.PSYCHIATR.RU, ПСИХИТАРИЯ И НЕЙРОНАУКИ: PSYANDNEURO.RU вип.№6, березень 2019.

Автор тексту: Кибитов А.А., Переклад: Львов О.О.

* При використанні матеріалів у публікаціях прохання посилання на публікацію: Феномен музичних галюцинацій.[Електронний ресурс]: [http://musictherapy.org.ua/]. – Режим доступу: http://musictherapy.org.ua/index.php/publications1/19-fenomen-muzychnykh-haliutsynatsii 

Джерела:

Doulwerra Y., Surawerra C. Those Who Hear Music: Three Cases on Musical Hallucinations. Case Reports in Psychiatry. 2018 Jun 27;2018:9361382. doi: 10.1155/2018/9361382

Evers S., Ellger T. The clinical spectrum of musical hallucinations. Journal of the Neurological Sciences. 2004;227(1):55–65. doi: 10.1016/j.jns.2004.08.004.

Weerasundera R. Musical hallucinations: a case report. Sri Lanka Journal of Psychiatry. 2013;4(1):p. 18. doi: 10.4038/sljpsyc.v4i1.5723

Keshavan M. S., Davis A. S., Steingard S., Lishman W. A. Musical hallucinosis: a review and synthesis. Neuropsychiatry Neuropsychol Behav Neurol. 1992;5:211–

223.

Golden E. C., Josephs K. A. Minds on replay: Musical hallucinations and their relationship to neurological disease. Brain. 2015;138(12):3793–3802. doi: 10.1093/brain/

awv286.

Twitter
Facebook
Pinterest
Linkedin
Tumblr
VKontakte
powered by social2s