Співробітники Університету Вандербільта (США) з допомогою «карт тіла» змогли порівняти відчуття емоцій у здорових людей та хворих на шизофренію. І тих, і інших просили заповнити бланки порівнянно того, в якій частині тіла і коли вони відчувають конкретну емоцію. Зобразити ці результати графічно дослідникам допоміг комп'ютерний інструмент, званий «EmBODY», в якому реєструвалася кожна емоція (всього було 13 + нейтральне стан) і наносилася на ділянку тіла, зазначений в опитуванні. Далі карти зіставлялися за допомогою лінійного дискримінантного аналізу та оцінок подібності. Результати двох груп сильно відрізнялися один від одного. Обидва типи респондентів описали силу своїх відчуттів від 13 емоцій, конкретно вказуючи підвищене збудження або ж, навпаки, загальне зниження енергії для конкретного випадку. При цьому у людей, схильних до шизофренії, можна розпізнати загальний дефіцит емоцій», а точніше – меншу чутливість тіла на ту чи іншу реакцію.

Вчені з'ясували, що пацієнти з шизофренією відчувають емоції зовсім не так, як це відбувається у здорових людей.  Результати дослідження опубліковані у виданні Schizophrenia Bulletin: https://doi.org/10.1093/schbul/sby179 Anomalous Bodily Maps of Emotions in Schizophrenia.

Мета

Втілені емоції виникають внаслідок інтероцептивних і сомато сенсорних процесів і мають важливе значення для розвитку стабільного почуття себе. Емоційне втілення, таким чином, по суті переплітається з нашим почуттям тілесної самосвідомості і дозволяє нам орієнтуватися в складних соціальних ситуаціях. Враховуючи те, що основна особливість шизофренії (SZ) характеризується наявністю тілесних самостійних порушень і соціально-емоційних дефіцитів, ми припустили, що в SZ буде порушено втілення емоцій.

Метод

Двадцять шість медичних осіб з SZ і 26 демографічно відповідних контролів використовували комп'ютерний інструмент топографічного картографування ("EmBODY") для позначення структури тіла, де вони відчували тілесні відчуття, відчуваючи емоцію. Було 13 різних емоцій плюс нейтральне стан. Отримані в результаті тілесні карти емоцій кількісно порівнювали між групами, використовуючи лінійний дискримінантний аналіз та оцінки подібності.

Результати

Тілесні карти емоцій були аномальними в SZ, про що свідчать нерозрізні карти різних емоцій. Щодо контрольної групи, пацієнти відзначали менш дискретні та менш чіткі відчуття тіла через емоції. Зокрема, карти тіла для емоцій з низьким збудженням були нетиповими в порівнянні зі здоровими засобами контролю.

Висновки

Аномальне і недиференційоване відображення втілених емоцій в СЗ може призвести до дефіциту в зв'язуванні тілесних відчуттів з концептуальними категоріями емоцій. Порушене емоційне втілення також може сприяти поганому соціальному функціонуванню. Аномальні тілесні відчуття емоцій можуть бути перспективним об'єктом для майбутніх психосоціальних втручань.

Текст: О. Львов.

З матеріалами: http://neuronovosti.ru/shizofreniya-korrektiruet-emotsii/?fbclid=IwAR3Jh82rMP43Sys53rrlPB4m9RPM02piId_rEVPVDk-zYW3O8uqNwF7DwVw.

Anomalous Bodily Maps of Emotions in Schizophrenia by Lénie J Torregrossa, Matthew A Snodgress, Seok Jin Hong, Heathman S Nichols, Enrico Glerean, Lauri Nummenmaa, and Sohee Park in Schizophrenia Bulletin. Published December 2018. doi:10.1093/schbul/sby179

Twitter
Facebook
Pinterest
Linkedin
Tumblr
VKontakte
powered by social2s